Domates Zararlıları

1. Böcekler

1.1 Yaprak Biti

Yaprak Biti 1
Yaprak Biti 2

Semptomları: 

Yaprakların ve/veya bitki gövdelerinin alt kısımlarında bulunan küçük, yumuşak gövdeli böcekler; genellikle yeşil veya sarı renktedir, ancak türe ve konukçu bitkiye bağlı olarak pembe, kahverengi, kırmızı veya siyah olabilir; yaprak biti istilası yoğun ise yaprakların sararmasına ve/veya bozulmasına, yapraklarda nekrotik lekelere ve/veya bodur sürgünlere neden olabilir; yaprak bitleri, bitkilerde isli küf oluşumunu teşvik eden, bal özü adı verilen yapışkan, şekerli bir madde salgılar.

Sebep:

Böcek.

Hastalığın Gelişme Koşulları:

Yaprak bitlerinin ayırt edici özellikleri arasında böceğin vücudundan geriye doğru çıkıntı yapan kornişlerin (boru şeklindeki yapılar) varlığı; yaprak bitleri genellikle rahatsız edildiklerinde çok hızlı hareket etmezler; yaprak bitleri de beslendiklerinde bitki virüslerini bitkiye iletebilirler.

Mücadele Yöntemleri:

Yaprak biti popülasyonu sadece birkaç yaprak veya sürgünle sınırlıysa, kontrol sağlamak için istila budanabilir; ekimden önce yaprak bitleri için nakilleri kontrol edin; varsa toleranslı çeşitler kullanın; gümüş renkli plastik gibi yansıtıcı malçlar yaprak bitlerini bitkilerle beslenmekten caydırabilir; yaprak bitlerini yapraklardan atmak için güçlü bitkilere güçlü bir su püskürtülebilir; böcek öldürücüler genellikle sadece istila çok yüksekse yaprak bitlerini tedavi etmek için gereklidir – bitkiler genellikle düşük ve orta seviyedeki istilayı tolere eder; nem veya kanola yağı gibi böcek öldürücü sabunlar veya yağlar genellikle en iyi kontrol yöntemidir; Kullanmadan önce her zaman belirli kullanım yönergeleri için ürünlerin etiketlerini kontrol edin.

1.2 Pancar Tırtılı

Pancar Tırtılı 1

Semptomları: 

Pancar tırtılı, her yıl domates tarlalarında bulunan yaygın bir zararlıdır. Bazı bölgelerde pancar tırtılı, domatese saldıran en önemli tırtıl olabilir. Yumurtalar dişi güvenin bıraktığı kıl benzeri pullarla kaplı kümeler halinde yapraklara serilir; küme başına 100’den fazla yumurta olabilir, ancak genellikle daha azdır. Yumurtadan yeni çıkan larvalar, yumurta kümesinin yakınındaki yapraklar üzerinde birlikte beslenir ve büyüdükçe yavaş yavaş dağılır. Yaşlı larvalar yapraklar ve meyvelerle beslenir. Larvalar genellikle arkada çok sayıda ince, dalgalı, açık renkli şeritler ve her iki yanda daha geniş bir şerit ile donuk yeşildir; genellikle göğüsün yan tarafında ikinci gerçek bacağın üzerinde karanlık bir nokta bulunur. Bununla birlikte, renk değişir ve bazı popülasyonların bir kısmında nokta yoktur. Yetişkin güve benekli gri ve kahverengidir ve kanat açıklığı yaklaşık 1 inçtir. Yaşam döngüsü, sıcak havalarda yaklaşık bir ay sürer ve yılda üç ila beş nesil vardır. Pancar tırtılı hem yapraklara hem de meyvelere saldırır, tek veya yakın gruplanmış dairesel veya düzensiz delikler oluşturur. Domateslerin işlenmesinde, çoğu yara sonunda kuruduğundan meyve besleme genellikle sığ ve yüzeyseldir. İşleme paketi macun veya meyve suyu kullanımları için olduğunda, besleme hasarından çok az kayıp meydana gelir. Bununla birlikte, çürüyen organizmalar doğrudan yaralara girdiğinde ve meyveyi çürüttüğünde veya meyvede dışkı veya tırtıl kaldığında kayıp daha önemlidir. Taze pazar domateslerinde deliklerin varlığı pazarlanamaz meyvelerle sonuçlanır. Tırtıllar bazen meyvenin içinde gelişir ve domates meyve kurdununkine benzer hasara neden olur ve çiçek tomurcukları ile beslenerek tomurcukların düşmesine neden olabilir.

Sebep:

Böcek.

Hastalığın Gelişme Koşulları:

Böcek yılda 3-5 nesil geçebilir.

Mücadele Yöntemleri:

Pancar tırtılını kontrol etmenin organik yöntemleri arasında larvaları parazitleştiren doğal düşmanlar tarafından biyolojik kontrol ve Bacillus thuringiensis uygulaması; ticari kontrol için mevcut kimyasallar vardır, ancak ev bahçesi için mevcut olanların çoğu larvaların yeterli kontrolünü sağlamaz.

1.3 Colorado Patates Böceği

Colorado Patates Böceği 2
Colorado Patates Böceği 3
Colorado Patates Böceği 1
Colorado Patates Böceği 4

Semptomları: 

Yetişkin böcek siyah ve sarı çizgili bir böcektir; larvalar ilk yumurtadan çıktıklarında siyah başlı parlak kırmızıdır ve rengi pembeye değiştirir; Larvalarda iki sıra siyah nokta bulunur.

Sebep:

Böcek.

Hastalığın Gelişme Koşulları:

Yetişkin böcekler ilkbaharda ortaya çıkar; dişi böcekler, iki düzineye kadar gruplar halinde yumurta bırakır; yumurtalar turuncu-sarı renktedir ve yaprakların alt kısımlarına serilir; bir dişi, dört ila beş haftalık bir süre boyunca 500 veya daha fazla yumurta bırakabilir.

Mücadele Yöntemleri:

Colorado patates böceğinin kontrolü, yüksek düzeyde insektisit direnci geliştirdikleri için zor olabilir; yetişkinler ve larvalar bitkilerden elle toplanmalı ve sabunlu suda imha edilmelidir; Bacillus thuringiensis uygulamaları larva kontrolünde etkili olabilir ancak sık sık uygulanmalıdır; spinosad da dahil olmak üzere bazı insektisitler hala yetişkin böceklere karşı etkilidir.

1.4 Solucanlar

Solucan 2

Semptomları: 

Zarara neden olan larvalar genellikle geceleri aktiftir ve gündüzleri bitki tabanındaki toprakta veya devrilen bitkinin bitki artıkları içinde saklanır; larvalar 2.5–5.0 cm uzunluğundadır; larvalar çeşitli desenler ve renkler sergileyebilir, ancak genellikle kirli gri veya kahverengiden siyaha, koyu lekeler veya çizgilerle kıvrılır ve rahatsız edildiklerinde karakteristik bir C şekline kıvrılırlar.

Sebep:

Böcek.

Hastalığın Gelişme Koşulları:

Solucanlar geniş bir konukçu yelpazesine sahiptir ve kuşkonmaz, fasulye, lahana ve diğer turpgiller, havuç, kereviz, mısır, marul, bezelye, biber, patates ve domates dahil olmak üzere sebzelere saldırır.

Mücadele Yöntemleri:

Hasattan sonra veya ekimden en az iki hafta önce tüm bitki kalıntılarını topraktan çıkarın, bu özellikle önceki mahsulün yonca, fasulye veya baklagil örtü mahsulü gibi başka bir konakçı olması durumunda önemlidir; toprak hattının 7,62 cm yukarısındaki alt kısmı örtmek için bitki gövdelerinin etrafına takılan plastik veya folyo halkalar ve toprağa birkaç cm uzanan larvaların bitkileri kesmesini önleyebilir;  bitkilerin tabanının etrafına diyatomlu toprak yayın (bu, üzerinde sürünerek böcekleri kesecek keskin bir bariyer oluşturur); Organik olarak büyümüyorsa, istila edilmiş bahçe veya tarla alanlarına uygun insektisitleri uygulayın.

1.5 Pire Böceği

Pire Böceği 2
Pire Böceği 3

Semptomları: 

Yapraklarda, yapraklara karakteristik bir “delik” görünümü veren küçük delikler veya çukurlar oluştururlar. Genç bitkiler ve fideler özellikle hassastır; bitki büyümesi azalabilir; hasar şiddetli ise bitki ölebilir; meyvede beslenme hasarı da oluşabilir; zarardan sorumlu olan zararlı, rahatsız edildiğinde sıçrayan küçük (1,5–3,0 mm) koyu renkli bir böcektir; böcekler genellikle görünüşte parlaktır.

Sebep:

Böcek.

Hastalığın Gelişme Koşulları:

Pire böcekleri yakındaki yabani ot türleri üzerinde, bitki artıkları veya toprakta kışlayabilir; böcekler bir yıl içinde ikinci veya üçüncü nesilden geçebilir.

Mücadele Yöntemleri:

Pire böceklerinin sorun olduğu alanlarda, genç bitkileri korumak için fiziksel bir bariyer sağlamak için böceklerin ortaya çıkmasından önce yüzen sıra örtülerinin kullanılması gerekebilir; böcekler bir sorun haline gelmeden önce tohum ekimine izin vermek için erken ekin – olgun bitkiler hasara karşı daha az hassastır; tuzak bitkileri bir kontrol önlemi sağlayabilir – turpgillerden bitkiler en iyisidir; kalın bir malç tabakasının uygulanması, böceklerin yüzeye ulaşmasını önlemeye yardımcı olabilir; diamotecoeus toprağı veya nem yağı gibi yağlar üzerine uygulama, organik yetiştiriciler için etkili kontrol yöntemleridir; karbaril, spinosad, bifentrin ve permetrin içeren insektisitlerin uygulanması, böceklerin bir haftaya kadar yeterli kontrolünü sağlayabilir, ancak yeniden uygulanması gerekecektir.

1.6 Boynuzkurdu

Boynuzkurdu 1
Boynuzkurdu 3

Semptomları: 

Boynuz kurtları domates mahsulünüzü rekor sürede mahvedebilir. Yeşil yapraklar arasında çok iyi saklanırlar. Bu haşere türü 12 cm uzunluğuna sahip olabilir. En çok zararı tırtıl veya larva aşamasında verirler. Beyaz ve siyah işaretli uçuk yeşil, ayrıca arkalarından boynuz benzeri bir çıkıntıya sahiptirler. Tırtılın yeşil gövdesinde ayrıca sekiz adet V şeklinde şerit vardır. Domates boynuz kurtları benekli kahverengi-gri bir güveden gelir. Üründe büyük deliklere ve şiddetli yaprak dökümü olan yapraklara sebebiyet verir, yenmiş çiçekler ve/veya meyve yüzeylerinde yara izleri görüyorsanız, sizde domates boynuz kurdu olabilir. Meyve aynı zamanda azalan yaprak örtüsü nedeniyle güneş yanığından da zarar görebilir.

Sebep:

Böcek.

Hastalığın Gelişme Koşulları:

İlkbaharın sonlarında, büyük yetişkin güveler, bir hafta içinde yumurtadan çıkacak olan yaprakların alt kısımlarına yumurta bırakır. Yetişkin güveler kolayca tanınabilir; genellikle sfenks veya sinek kuşu güveleri olarak adlandırılırlar. Tırtıl larvaları ilkbaharın sonlarında yumurtadan çıkacak ve bir koza oluşturmadan önce 4-6 hafta boyunca beslenecek ve toprakta pupa halinde kışı geçirecektir. Hava yeterince sıcaksa, larvalar sadece 2-3 hafta kadar kısa bir süre yuva yapabilir. Güveler ilkbaharda ortaya çıkacak ve daha sonra tekrar yumurta bırakacaktır. Daha sıcak iklimlerde yılda birden fazla nesil mümkün olabilir.

Mücadele Yöntemleri:

Boynuz kurtları, bitkinin tepesinden beslenmeye başlama eğilimindedir; çiğnenmiş veya eksik yaprakları arayın. Yapraklarda beslenen larvaların bıraktığı koyu yeşil veya siyah dışkı olup olmadığını görmek için domates yapraklarınızın tepesine yakından bakın. Sonra yaprakların alt tarafına bakın. Zamanınız ve sabrınız veya küçük bir bahçeniz varsa, elle toplama, kontrol için mükemmel bir taktiktir. Tırtıllar tehlikeli değildir ve ne sokabilir ne de ısırabilir. Bu büyük böcekleri ezmekten çekiniyorsanız, onları sabunlu suya bırakın (ya da tavuklarınız varsa tavuklarınıza verin). Boynuz kurtları popülasyonu veya bahçenizin alanı çok büyükse, son çare olmalarına rağmen böcek öldürücüler etkili olabilir. Bazı larva böcekleri üzerinde mide zehiri görevi gören (ancak diğer bitki ve hayvanlara zarar vermeyen) bir bakteri olan organik pestisit Bt’yi (Bacillus thuringiensis) kullanabilirsiniz. Bt’nin etkili olabilmesi için tırtıllar tarafından yutulması ve yağmurdan sonra bitki yapraklarına yeniden uygulanması gerekir. Bölgenizdeki onaylanmış böcek öldürücülerin bir listesi için lütfen yerel kooperatif uzantınıza danışın. Böcek öldürücü sabunlar ayrıca boynuz kurtlarını öldürür, ancak haşerelerin madde ile doğrudan temas etmesi gerekir. Kışlayan larvaları yok etmek için her bahçe sezonunun başında ve sonunda toprağı işleyin. Toprak işlemenin %90’a varan ölüm oranına neden olduğu gösterilmiştir. Boynuz kurtlarını gelecek yıl domates bitkilerinden uzak tutmak için dereotu veya fesleğen dikmeyi deneyin.

1.7 Domates Yaprağı Madencisi

Yaprak Madencisi 1
Yaprak Madencisi 2
Yaprak Madencisi 3

Semptomları: 

Yapraklarda ince, beyaz, dolambaçlı yollar oluşturur. Yapraklarda beyaz lekelere ve bitkiden zamanından önce düşen yapraklara neden olabilir; erken istila meyve veriminin düşmesine neden olabilir; yetişkin yaprak avcısı, yumurtalarını yaprağa bırakan küçük siyah ve sarı bir güvedir; larvalar yumurtadan çıkar ve yaprak içleriyle beslenir.

Sebep:

Böcek.

Hastalığın Gelişme Koşulları:

Tuta absoluta’nın (yaprak madencilerinin) kökeni ve dağılımı: Bu tür, Güney Amerika ülkelerinden gelmektedir. Böcek daha sonraki yıllarda İspanya (2006), Fransa, İtalya, Yunanistan, Malta, Fas, Cezayir, Libya ve Türkiye’ye yayılmıştır. Ayrıca böcek Suriye, Lübnan, Ürdün, Irak, İran, Suudi Arabistan, Yemen, Umman ve diğer Körfez ülkelerinde tespit edilmiştir. Afrika’da Mısır, Sudan, Güney Sudan, Etiyopya, Uganda, Kenya ve Tanzanya’ya (Doğu’da) ve batıda Senegal ve Nijerya’ya yayılmaktadır. (Enfekte olmuş meyveler ve ambalaj malzemeleri yoluyla yayılır). Yaşam döngüsü: Olgun larvalar yapraklardan toprağa düşerek pupa olur; tüm yaşam döngüsü, sıcak havalarda 2 hafta kadar kısa sürebilir; Böcek yılda 7 ila 12 nesil geçebilir. Verim kaybı: Kontrol edilmezse böcek %100 verim kaybına neden olur. Larva apikal tomurcuklar, ihale yeni broşürler, çiçekler ve onu domateste ciddi bir zararlı yapan yeşil meyvelerle beslenir. Konak Aralığı: Bu böcek ayrıca patates, patlıcan, pepino ve tütün gibi diğer solanlı bitkilere de saldırır. Ayrıca birçok solanlı yabani ot üzerinde rapor edilmiştir.

Mücadele Yöntemleri:

Yaprak madencilerinin doğal düşmanları normalde popülasyonları kontrol altında tutar; ekimden önce yaprak madencisi hasarı belirtileri için transplantları kontrol edin; aynı yerde veya yakınında yeni dikim yapıyorsanız, hasattan hemen sonra bitkileri topraktan çıkarın; tarlayı yabani otlardan, özellikle Solanum, Datura, Nicotiana’dan uzak tutun; böcekleri izlemek ve kontrol etmek için feromon tuzakları ve beyaz yapışkan tuzaklar kullanın; sadece yaprak madencilerinin  zararı gereksiz ilaçlama olarak tespit edildiğinde böcek öldürücüleri kullanın, aynı zamanda doğal düşmanlarının popülasyonlarını da azaltacaktır.

Domates Zararlıları

Domates Zararlıları” için bir görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön