Salatalık

Salatalık-1

Salatalık Nedir

Salatalık, Cucumis sativus, yenilebilir salatalık meyvesi için yetiştirilen Cucurbitaceae familyasında sıcak mevsimlik, asma, yıllık bir bitkidir. Salatalık bitkisi, büyük yaprakları ve kıvrık dalları olan yayılan bir asmadır. Bitki, dalların dallandığı 4 veya 5 ana gövdeye sahip olabilir. Bitkinin yaprakları asmaların üzerine dönüşümlü olarak dizilmiş, 3-7 sivri loplu ve tüylüdür. Salatalık bitkisi, çapı 4 cm olan sarı çiçeklere sahiptir. Salatalık meyvesinin şekli değişir, ancak genellikle her iki ucu da yuvarlatılmış, 60 cm uzunluğa 10 cm çapa ulaşabilen kavisli bir silindirdir. Salatalık bitkileri, yalnızca bir büyüme mevsimi yaşayan yıllık bitkilerdir ve asmaların uzunluğu 5 m’ye kadar ulaşabilir. Salatalık ayrıca kornişon olarak da adlandırılabilir ve muhtemelen Hindistan’da Himalayaların eteklerinden gelmektedir bu isimlendirme.

Salatalık

Salatalık Tüketmenin Faydaları

Salatalık genel olarak bir sebze olarak düşünülse de aslında bir meyvedir. Yararlı besin maddelerinin yanı sıra bazı durumların tedavisine ve hatta önlenmesine yardımcı olabilecek bazı bitki bileşikleri içerir ve antioksidanlar bakımından da yüksektir. Ayrıca, salatalıkların kalorisi düşüktür ve iyi miktarda su ve çözünür lif içerir, bu da onları hidrasyonu teşvik etmek ve kilo vermeye yardımcı olmak için ideal hale getirir. 

1. Besin Değerleri Yüksektir

300 gram çiğ salatalık aşağıda verilen besin değerlerine sahiptir:

  • Kalori: 45
  • Toplam yağ: 0 gram
  • Karbonhidrat: 11 gram
  • Protein: 2 gram
  • Lif: 2 gram
  • C Vitamini: Günlük alınması gereken miktarın %14’ü
  • K Vitamini: Günlük alınması gereken miktarın  %62’si
  • Magnezyum: Günlük alınması gereken miktarın  %10’u
  • Potasyum: Günlük alınması gereken miktarın  %13’ü
  • Manganez: Günlük alınması gereken miktarın  %12’si
Salatalık

Standart bir porsiyon yemek yukarıdaki besinlerin yaklaşık üçte birini sağlayacaktır. Salatalığın yaklaşık %96’sı sudan oluşur. Besin içeriğini en üst düzeye çıkarmak için salatalık soyulmadan yenmelidir. Salatalığı soymak, lif miktarını ve ayrıca belirli vitamin ve mineral değerlerini azaltır. Velhasılı salatalığın kalorisi düşüktür, ancak su ve birkaç önemli vitamin ve mineral bakımından yüksektir. Kabuklu salatalık yemek, maksimum miktarda besin sağlar.

2. Antioksidanlar İçerir

Antioksidanlar, serbest radikaller olarak bilinen eşleşmemiş elektronlarla oldukça reaktif atomlar oluşturan kimyasal bir reaksiyon olan oksidasyonu bloke eden moleküllerdir. Bu zararlı serbest radikallerin birikimi çeşitli kronik hastalıklara yol açabilir. Aslında, serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stres, kanser ve kalp, akciğer ve otoimmün hastalıklarla ilişkilendirilmiştir. Salatalık da dahil olmak üzere meyve ve sebzeler, bu durumların riskini azaltabilecek faydalı antioksidanlar açısından özellikle zengindir. Bir çalışma, 30 yaşlı yetişkine salatalık tozu ekleyerek salatalığın antioksidan gücünü ölçtü. 30 günlük çalışmanın sonunda, salatalık tozu, çeşitli antioksidan aktivite belirteçlerinde önemli bir artışa ve antioksidan durumunun iyileşmesine neden oldu. Mamafih, bu çalışmada kullanılan salatalık tozunun muhtemelen tipik bir salatalık porsiyonunda tüketeceğinizden daha fazla dozda antioksidan içerdiğini belirtmek önemlidir. Başka bir test tüpü çalışması, salatalıkların antioksidan özelliklerini araştırdı ve zararlı serbest radikalleri engellemede özellikle etkili olan iki grup bileşik olan flavonoidler ve tanenler içerdiğini buldu. Hasılı Salatalık, zararlı serbest radikallerin birikmesini önleyen ve kronik hastalık riskini azaltabilen flavonoidler ve tanenler de dahil olmak üzere antioksidanlar içerir.

3. Nemlendirmeyi Destekler

Su, vücudunuzun işlevi için çok önemlidir ve çok sayıda önemli rol oynar. Sıcaklık regülasyonu ve atık ürünlerin ve besinlerin taşınması gibi süreçlerde yer alır. Aslında, yeteri kadar su alımı, fiziksel performanstan metabolizmaya kadar her şeyi etkileyebilir. Sıvı ihtiyacınızın çoğunu su veya diğer sıvıları içerek karşılarken, bazı insanlar toplam su alımlarının %40’ını yiyeceklerden alabilirler. Özellikle meyve ve sebzeler, diyetinizde iyi bir su kaynağı olabilir. Bir çalışmada, yeterli su durumu değerlendirildi ve 442 çocuk için diyet kayıtları toplandı. Artan meyve ve sebze alımının yeterli su durumundaki iyileşmelerle ilişkili olduğunu buldular. Salatalıkların yaklaşık %96’sı sudan oluştuğundan, özellikle su alımını teşvik etmede etkilidirler ve günlük sıvı ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olabilirler. Velhasılı salatalığın yaklaşık %96’sı sudan oluşur, bu da su alımını artırabilir ve günlük sıvı ihtiyacınızı karşılamanıza yardımcı olabilir.

4. Kilo Kaybına Yardımcı Olabilir

Salatalık potansiyel olarak birkaç farklı şekilde kilo vermenize yardımcı olabilir. Her şeyden önce, kalorileri düşüktür. Her bir 104 gram porsiyon sadece 16 kalori içerirken, 300 gram salatalığın tamamı sadece 45 kalori içerir. Bu, kilo alımına neden olan ekstra kalorileri paketlemeden bol miktarda salatalık yiyebileceğiniz anlamına gelir. Salatalar, sandviçler ve garnitürlere tazelik ve lezzet katabilir ve ayrıca daha yüksek kalorili alternatiflerin yerine kullanılabilir. Ayrıca, salatalıkların yüksek su içeriği kilo vermeye de yardımcı olabilir. Bir analiz, 3.628 kişiyi içeren 13 çalışmayı inceledi ve yüksek su ve düşük kalori içeriğine sahip yiyecekleri yemenin vücut ağırlığında önemli bir azalma ile ilişkili olduğu sonucuna ulaştı. Hasılı salatalıkların kalorisi düşüktür, su oranı yüksektir ve birçok yemek için düşük kalorili bir sos olarak kullanılabilir. Bunların hepsi kilo vermeye yardımcı olabilir.

5. Kan Şekerini Düşürebilir

Birkaç hayvan ve test tüpü çalışması, salatalıkların kan şekeri düzeylerini düşürmeye ve diyabetin bazı komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olabileceğini bulmuştur. Hayvanlarla yapılan bir  çalışmada, çeşitli bitkilerin kan şekeri üzerindeki etkilerini incelediler. Salatalığın kan şekeri seviyelerini etkili bir şekilde azalttığı ve kontrol ettiği gösterildi. Başka bir hayvanlarla yapılan çalışmada, diyabet olan fareler kullanıldı ve daha sonra onlara salatalık kabuğu özütü verildi. Salatalık kabuğu, diyabetle ilişkili değişikliklerin çoğunu tersine çevirdi ve kan şekerinde düşüşe neden oldu. Ek olarak, bir test tüpü çalışması, salatalıkların oksidatif stresi azaltmada ve diyabetle ilgili komplikasyonları önlemede etkili olabileceğini buldu. Mamafih, mevcut kanıtlar test tüpü ve hayvan çalışmaları ile sınırlıdır. Salatalığın insanlarda kan şekerini nasıl etkileyebileceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Velhasılı test tüpü ve hayvan çalışmaları, ek araştırmalara ihtiyaç duyulmasına rağmen, salatalığın kan şekerini düşürmeye ve diyabetle ilgili komplikasyonları önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

6. Düzenliliği Teşvik Edebilir

Salatalık yemek, düzenli bağırsak hareketlerini desteklemeye yardımcı olabilir. Dehidrasyon, su dengenizi değiştirebileceği ve dışkı geçişini zorlaştırabileceği için kabızlık için önemli bir risk faktörüdür. Salatalık su bakımından yüksektir ve su alımını (hidrasyonu) destekler. Hidratlı kalmak dışkı tutarlılığını iyileştirebilir, kabızlığı önleyebilir ve düzenliliğin korunmasına yardımcı olabilir. Ayrıca salatalık, bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olan lif içerir. Özellikle, salatalıkta bulunan çözünür lif türü olan pektin, bağırsak hareket sıklığını artırmaya yardımcı olabilir. Bir çalışmada 80 katılımcıya pektin takviyesi yapıldı. Pektinin, bağırsaktaki sindirim sağlığını iyileştiren faydalı bakterileri beslerken, bağırsak kaslarının hareketini hızlandırdığı bulundu. Hasılı salatalık, her ikisi de kabızlığı önlemeye ve düzenliliği artırmaya yardımcı olabilecek iyi miktarda lif ve su içerir.

7. Diyetinize Eklemek Kolay

Belirgin gevrek ve ferahlatıcı bir tada sahip hafif salatalıklar, salatalardan sandviçlere kadar her şeyde taze veya salamura olarak tüketilir. Salatalıklar da genellikle düşük kalorili bir atıştırmalık olarak çiğ olarak yenir veya biraz daha lezzet katmak için humus, zeytinyağı, tuz veya salata sosu ile eşleştirilebilir. Sadece biraz yaratıcılıkla salatalıkların tadını birçok şekilde çıkarabilirsiniz. Salatalığı diyetinize dahil etmenize yardımcı olacak birkaç tarif:

Salatalık
Salatalık

Velhasılı salatalık taze veya salamura olarak yenebilir. Düşük kalorili bir atıştırmalık olarak tüketilebilir veya çeşitli yemeklere lezzet katmak için kullanılabilirler.

Salatalık, herhangi bir diyete canlandırıcı, besleyici ve inanılmaz derecede çok yönlü bir katkı sağlar. Kalorileri düşüktür, ancak birçok önemli vitamin ve mineralin yanı sıra yüksek su oranına sahiptirler. Salatalık tüketmek, kilo kaybı, dengeli hidrasyon (su alımı), sindirim düzenliliği ve düşük kan şekeri seviyeleri dahil olmak üzere birçok potansiyel sağlık yararına yol açabilir.

Salatalık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön