Domateste Su Küfleri (Oomycetes)

“Su Küfleri” olarak ta bilinen Oomycetes’ler ciddi domates hastalıklarına sebebiyet veren, birkaç yüz organizmayı barındıran bir sınıf olarak bilinmektedir. Bu organizmalar domateste çökerten, kök çürüklüğü, yanıklık, mildiyö gibi hastalıklara sebep olmaktadır. Domateste sebep olduğu hastalıklar ve mücadele yöntemleri aşağıda verilmiştir.

1. Domateste Buckeye Çürüklüğü

Buckeye Çürüklüğü 2
Buckeye Çürüklüğü 4
Buckeye Çürüklüğü 3
Buckeye Çürüklüğü 7

Semptomları: 

Domatesin buckeye çürüklüğü, başlangıçta meyve yüzeyinde genişleyen ve eş merkezli halkalar oluşturan kahverengi bir nokta olarak ortaya çıkar; lezyonlar sonunda meyvenin yarısını kaplayabilir ve et, derinin altında yumuşak bir çürüme geliştirir; yeşil veya kırmızı meyveler etkilenebilir ve genellikle meyvenin toprakla temas ettiği yerde hastalık gelişir; etkilenen bölgelerin merkezlerinde beyaz pamuksu büyüme görülebilir; benekler büyür ve genellikle kahverengi renkli ve kenarları çökük olan büyük eş merkezli halka şeklinde semptomlar oluşturur; Phytophthora patojeni ayrıca kök çürümesine neden olur;  Phytophthora kök çürüklüğü bitki köklerinin ciddi şekilde tahrip olmasına ve bitkilerin tamamen solmasına neden olabilir.

Sebep:

Mantarlar.

Hastalığın Gelişme Koşulları:

Uzun süreli ılık, ıslak koşullar hastalık oluşumunu kolaylaştırır; ağır toprak doygunluğu, patojenin bulunduğu topraklarda hastalık gelişimini de destekler.

Mücadele Yöntemleri:

Bitkilerin etrafında malçlama ve domatesten uzaklaşma gibi kültürel kontrol yöntemleri hastalıktan kaynaklanan kayıpların azaltılmasına yardımcı olabilir; geç yanıklığın kontrolü için uygulanan fungisitler aynı zamanda buckeye çürüklüğünün gelişiminin kontrol altına alınmasına da yardımcı olur; toprağı solarize etmek veya fumigasyon yapmak, inokulum seviyelerinin azaltılmasına yardımcı olabilir.

2. Domateste Geç Yanıklık

Geç Yanıklık 1
Geç Yanıklık 2
Geç Yanıklık 3
Geç Yanıklık 5
Geç Yanıklık 21
Geç Yanıklık 32
Geç Yanıklık 24
Geç Yanıklık 25

Semptomları: 

Hastalığın ilk belirtileri, yapraklar üzerinde hızla kahverengi lezyonlara dönüşen suyla ıslanmış yeşilden siyaha alanlar olarak görünür; ıslak havalarda enfekte bölgelerde ve yaprak altlarında kabarık beyaz mantar oluşumu görülebilir; hastalık ilerledikçe yapraklar buruşup kahverengileşir ve bitkinin tamamı ölebilir; meyve lezyonları düzensiz şekilli su ile ıslanmış bölgeler olarak başlar ve yağlı noktalara dönüşür; tüm meyve enfekte olabilir ve ıslak havalarda beyaz tüylü bir büyüme görülebilir.

Sebep:

Oomycete.

Hastalığın Gelişme Koşulları:

Serin ve yağışlı havalar domateste görülen bu hastalığın gelişimi için elverişli koşullardır. Domates ekimlerini mahvedebilir.

Mücadele Yöntemleri:

Bitkiye dayanıklı çeşitler; hastalık belirtileri varsa veya yağışlı koşullar varsa veya tepe sulama kullanılıyorsa uygun mantar ilaçları uygulanmalıdır.

Domateste Su Küfleri (Oomycetes)

Domateste Su Küfleri (Oomycetes)” için bir görüş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön